Малинська районна державна адміністрація

офіційний веб-сайт

Про стан автомобільних доріг у Малинському районі та вирішення питань щодо їх поліпшення

(Із виступу начальника відділу містобудування, архітектури та ЖКГ Олександра Осадчого на позачерговій колегії райдержадміністрації 17.01.2018 р.)

Мережа автомобільних доріг Малинського району є невід’ємною частиною єдиної державної транспортної системи, що забезпечує роботу всіх галузей економіки та соціальної інфраструктури району.

Загальна протяжність усіх автомобільних доріг району становить 764,2 км, 448,4 км – дороги загального користування (з них 82,8 км – державного значення) та 315,8 км – дороги та вулиці населених пунктів, які перебувають у комунальній власності сільських, селищних рад району.

Автомобільні дороги державного значення знаходяться на балансі Служби автомобільних доріг в Житомирській області, а дороги загального користування місцевого значення передані в підпорядкування Житомирської обласної адміністрації.

Низький стан експлуатаційного утримання автодоріг та відсутність відповідного фінансування негативно впливають на безпеку дорожнього руху та є причиною   збільшення кількості дорожньо-транспортних пригод.

 У зв'язку зі значним транспортним навантаженням шляхова мережа району втрачає свої експлуатаційні якості та потребує як утримання, так і капітального ремонту, а місцями й повної реконструкції.

На даний час у районі переважно виконується поточний ямковий ремонт дорожнього покриття, який не дає довготривалого ефекту і через деякий час потребує його повторного здійснення. Такий стан автомобільних доріг загального користування гальмує соціально-економічний розвиток району, негативно впливає на розвиток галузей, створює соціальну напругу.

Законом України «Про Державний бюджет України» визначається обсяг фінансових ресурсів, який спрямовується з Державного бюджету Службі автомобільних доріг для фінансування робіт із будівництва, реконструкції, ремонтів та утримання мережі доріг загального користування. Однак, обсяг фінансування з державного бюджету упродовж останніх років не дає змоги забезпечити дотримання нормативних термінів проведення ремонтних робіт автомобільних доріг.

 Відповідно до внесених змін до законів України «Про автомобільні дороги»,   «Про місцеве самоврядування в Україні» та статті 91 Бюджетного кодексу України кошти місцевих бюджетів можуть спрямовуватися на поточний, капітальний ремонти, реконструкцію, будівництво, експлуатаційне утримання вулиць і доріг комунальної власності, автомобільних доріг загального користування місцевого значення, а також капітальний та поточний ремонти вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг.    

 Для часткового розв’язання даних проблем на рівні району, вирішення питань підтримання та розвитку мережі автодоріг і вулиць розроблено районну Програму розвитку та утримання автомобільних доріг на території Малинського району на 2018-2020 роки.                                                                         

Протягом звітного періоду філією «Малинський райавтодор» проведено сезонне комісійне обстеження доріг району спільно з представниками райдержадміністрації, Малинського відділення поліції Коростишівського відділу ГУП в Житомирській області та органів місцевого самоврядування, складено відповідні дефектні акти.

Проаналізовано стан утримання доріг загального користування та комунальних доріг. Найбільш проблемним є стан доріг загального користування.

Районною державною адміністрацією спільно з районною радою навесні 2017 року проведено розширену нараду щодо ремонту доріг загального користування району за участю керівників підприємств, підприємців, сільських та селищних голів щодо співфінансування ремонту доріг загального користування.

У районному бюджеті на 2017 рік було передбачено кошти у сумі 730,0 тис. грн., з яких використано 697,2 тис. грн.: зроблено ремонт дороги загального користування місцевого значення Забране – Візня через Буки, Ворсівку та проведено експлуатаційне утримання мережі доріг на території району на суму 649,2 тис. грн., виготовлено проектно-кошторисну документацію на проведення капітального ремонту під’їзду до с. Гамарня 1,5 км (вартість робіт 48 тис.грн.).

Станом на 01.01.2018 року чотири сільські ради (Слобідська, Малинівська, Головківська та Українківська) отримали 3244.10 тис. грн акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами, з яких використано на ремонт доріг – Малинівською сільською радою 478,30 тис. грн, Слобідською – 901,35 тис.грн та Головківською – 25,31 тис. грн, що становить 43,3% від отриманої суми.

У 2017 році у бюджетах сільських, селищних радах району було передбачено видатки на ремонт доріг загального користування та комунальної власності у сумі 2845,466 тис. грн. Використано на ремонт автомобільних доріг   сільськими радами коштів у сумі 2673,833 тис.грн., що на 1903,23 тис.грн. більше, чим у 2016 році. Зокрема:

Ксаверівська сільська рада – 22,196 тис.грн;

Луківська сільська рада – 511,37 тис.грн;

Любовицька сільська рада – 149,24 тис.грн.;

Малинівська сільська рада – 232,33 тис.грн.;

Слобідська сільська рада – 901,35 тис.грн.;

Нововороб’ївська сільська рада – 27,7 тис.грн.;

Морозівська сільська рада – 92,214 тис.грн.;

Головківська сільська рада – 25,31 тис.грн.;

Горинська сільська рада – 4,95 тис.грн.;

Пиріжківська сільська рада – 9,994 тис.грн.

 Слід зазначити, що керуючись змінами у законодавстві, Слобідська, Любовицька та Морозівська сільські ради прийняли місцеві програми по ремонту та утриманню доріг комунальної власності та доріг загального користування місцевого значення і провели поточний, а Слобідська сільська рада капітальний ремонти цих доріг.

За період 2017 року філією «Малинський райавтодор» виконано роботи по експлуатаційному утриманню доріг загального користування на суму 1235,8 тис. грн. (роботи оплачено Службою автодоріг), ремонтне профілювання гравійних покриттів 96 км доріг – 47,5 тис. грн, проведено ямковий ремонт доріг з асфальто-бетонним покриттям площею 1806 м кв. на суму 421,2 тис. грн, встановлення та заміна дорожніх знаків 18 шт. – 20,8 тис. грн, ремонт металевих транспортних огороджень 76 м.п. – 29,6 тис. грн, розмітка пішохідних переходів «Зебра» - 6шт.- 15,7 тис. грн, утримання технічних засобів руху – 18,6 тис.грн, утримання автопавільйонів, площадок, зупинок транспортних засобів – 12,4 тис. грн, осінньо-зимове утримання автодоріг, штучних споруд – 670 тис. грн.

Однак, філія «Малинський райавтодор» через недостатнє фінансування, незадовільну технічну і матеріальну оснащеність, відсутність паливно-мастильних матеріалів у даний час не має можливості забезпечити утримання та ремонт доріг відповідно до встановлених вимог.

У 2017 році у рамках експерименту з фінансового забезпечення реалізації заходів з розвитку автомобільних доріг загального користування в Житомирській області проведено поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення Житомирської області С 061101 Забране – Візня, через Буки, Ворсівку км 8+000 – км 12+000; км 15+000 – км 16+000, згідно Договору №178 між Службою автомобільних доріг у Житомирській області (Замовник) та ТОВ «Вест Білдінг Груп» (Підрядник).

Поточний середній ремонт цього відрізку автошляху, був проведений неякісно, про що комісією був складений Акт обстеження щодо порушення технологічного процесу із влаштування біло-щебеневого покриття товщиною 18 см. та укріплення узбіччя.

Дане питання   ініційоване головою райдержадміністрації для розгляду на колегії РДА за участі представників Служби автомобільних доріг у Житомирській області та ТОВ "Вест Білдінг Груп".