Земельний податок - у запитаннях та відповідях

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу використання землі в Україні є платним. Мешканці Малинщини, які зобов’язані платити земельний податок, почали  отримувати від Малинської об’єднаної державної податкової інспекції платіжки з інформацією про нараховані суми земельного податку, які мають сплатити протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Облік фізичних осіб — платників податку і нарахування відповідних сум податку проводяться щороку до 1 травня.

За несплату податку в термін, фізосіб чекає штраф в розмірі 10% суми боргу (при затримці на 30 днів) або 20% при більш тривалому терміні плюс пеня в розмірі 120% річних облікової ставки НБУ за кожен день прострочення.

За що  платимо

Плата за землю це обов'язковий платіж у складі місцевого податку на майно, який стягується в формі земельного податку або орендної плати.

Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка землі (НГО), яка проводиться за рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Скільки платити

Ставка податку на земельну ділянку встановлюється місцевими радами в розмірі не більше 3% від такої оцінки. Для земель загального користування (дороги, проїзди, парки, пляжі тощо в зоні населених пунктів) – не більше 1% від оцінки. Для сільгоспугідь застосовується вилка ставок: не нижче 0,3%, але не більше 1% від нормативної оцінки землі .

При розташуванні земельної ділянки за межами населеного пункту і відсутності оцінки, ставка податку на землю встановлюється в розмірі не більше 5% від НДО одиниці площі ріллі по конкретній галузі. Для сільгоспугідь знову-таки не менше 0,3%, але не більше 5% від оцінки одиниці площі ріллі по області.

Земельний податок нараховується за місцем знаходження ділянки. Розмір плати  та причини  збільшення  сплати за землю  для фізичних осіб – жителів району, залежить від рішень про встановлення місцевих податків та зборів сільськими та селищними радами.

Хто платить

Платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Суму податкового зобов’язання, зокрема і земельного податку, завжди можна дізнатися у податковому органі за місцем знаходження земельної ділянки.

Якщо фізична особа здає пай в оренду, то плата за землю здійснюється у формі орендної плати, зазначеної в договорі, однак фактично вона не може бути менше  податку на землю.

При цьому у власника землі виникає дохід, з якого повинен бути сплачений податок з доходів фізичних осіб (ПДФО) в розмірі 18% і військовий збір 1,5%.

Про встановлені пільги

При  сплаті земельного податку встановлено ряд пільг. Так, від його сплати звільняються:

• інваліди першої і другої групи;
  • громадяни, які виховують трьох і більше дітей до 18 років;
  • пенсіонери (за віком);
  • ветерани війни та особи, на яких поширюється дія закону про статус ветеранів війни;
  • постраждалі від наслідків аварії на ЧАЕС.

Всі ці пільги діють не більше ніж на одну земельну ділянку.

Якщо фізична особа має більше однієї земельної ділянки, вона повинна подати до податкової заяву і вказати, який з земельних ділянок буде звільнений від податку.

Громадяни, які мають підстави для отримання пільг щодо сплати земельного податку, повинні подати до органів ДПС документи, що посвідчують їх право на пільгу.