Ситуація на ринку праці Малинщини за даними міського центру зайнятості у січні-червні 2018 року

Послугами служби зайнятості у січні-червні 2018 року скористалися 2367 незайнятих осіб, в т.ч. 885 безробітних (2017 рік – 954 особи, 2016 - 1072), з них 365 - мешканці сільської місцевості.

Станом на 01 липня  на обліку в центрі зайнятості перебувало 482 (2017 р. -543) безробітних громадян Малинщини, з них 204 особи не здатні на рівних конкурувати на ринку праці. Серед безробітних: понад 58% жінки,  35% осіб – молодь у віці до 35 років, 40% - з неповною, базовою та повною вищою освітою, 50,5% осіб до звільнення займали робітничі місця, 34 % осіб – посади службовців.

За 1 півріччя за направленням служби зайнятості на підприємства, організації, установи відповідно до заявок про наявність вільних робочих місць працевлаштовано 533 особи   (2017 р. - 437) з яких 143 - жителі району. За цей період  проходили професійне навчання 53 особи з числа безробітних,  13 осіб працевлаштовано на новостворені робочі місця з відшкодуванням єдиного соціального внеску роботодавцям, вцілому в поточному році на компенсацію роботодавцям витрат у розмірі єдиного соціального внеску було профінансовано близько 167 тис.грн.

Середня тривалість пошуку роботи (з моменту реєстрації у службі зайнятості до працевлаштування) склала 87  проти 106 календарних днів торік.

Служба зайнятості не створює робочі місця, а надає допомогу роботодавцям в їх укомплектуванні необхідними працівниками. До міського центру зайнятості протягом 1 півріччя поточного року надійшла інформація від 223 роботодавців про 743 (2017 р. – 636) вільних робочих місць. Порівняно з відповідним періодом минулого року кількість роботодавців, які співпрацювали з центром зайнятості з питання підбору персоналу, збільшилася на 22 %, кількість вакансій, заявлених роботодавцям для укомплектування державною службою зайнятості, збільшилася на 17 %.  Рівень укомплектування вакансій збільшився: становив 70,1 % проти 68,6 % у минулому році. Відсоток роботодавців, чиї вакансії були укомплектовані за сприяння служби зайнятості становить  82,1 %. Кількість вакансій на 1 липня становила - 107,  у тому числі: для робітників – 75, для службовців – 22 та 10 – найпростіших професій. На одне робоче місце претендували в середньому 3 безробітних, хоч навантаження не рівномірне і якщо в Малині на 1 вакансію 3 претенденти, то в районі співвідношення зареєстрованих безробітних, жителів сільської місцевості та вакансій, що подані роботодавцями району станом на 01.07.2018 року склало 7осіб. Якщо говорити про безробіття на селі, то слід зауважити, що із 103 населених пунктів району в 58 немає жодного роботодавця, а у 23 працюють тільки приватні підприємці в основному у сфері торгівлі, які не використовують найману працю, або наймають 1- 2 працівників.

Протягом січня – червня 2018 року в базі даних центру зайнятості тільки 54 роботодавцями із 177, які використовують найману працю та зареєстровані в Малинському районі, подавались вакансії, чисельність яких становила 240, з них 157 укомплектовано.

Не сприяє працевлаштуванню шукачів роботи також відсутність належного транспортного сполучення.

Слід зазначити, що тільки в червні поточного року центром зайнятості видано 95 направлень на працевлаштування, проте із направлених на роботу працевлаштувались лише 27. Чому?  Це пояснюється декількома причинами: по-перше, з вищевикладеного відслідковується жіноче обличчя безробіття, а переважна більшість робочих місць передбачають значне фізичне навантаження, змінність і т.п., буцімто і без ознак дискримінації, але все ж із специфікою чоловічої руки.

Є й інша причина: професійно-кваліфікаційний дисбаланс, в основному роботодавець запрошує висококваліфікованого працездатного робітника, а  на обліку перебувають особи з освітою, досвідом і т.п. перенасиченим нашим ринком праці.

Існує ще одна проблема - заробітна плата в мінімальному розмірі не може задовольнити шукаючих роботу, насамперед чоловіків, а саме: в робочих місцях для них є потреба у більшості роботодавців. Проте більшість з них пропонують саме такий її розмір.

З метою збереження та відтворення мотивації до праці, забезпечення тимчасової зайнятості, поліпшення матеріального становища безробітних, у січні-червні 2018 року 39 осіб залучені до участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру. Рівень залучення до таких робіт становив 4,4 %, що на 0,7 % більше, ніж у відповідному періоді минулого року. До співпраці долучилися Малинівська, Пиріжківська, Головківська, Скуратівська, Морозівська, Дібрівська сільські ради. Фінансування даних робіт здійснювалося пропорційно рівними частинами за рахунок коштів бюджету  сільських рад та Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття з якого на оплату праці безробітних було профінансовано близько 50 тис.грн.

За 6 місяців 2018 року  було виплачено близько 5 млн.грн. допомоги по безробіттю 653 безробітним, середньомісячний розмір виплаченої допомоги по безробіттю  у червні  становив 2 602 грн.

Для стимулювання безробітних до активного пошуку роботи ми використовуємо різні форми. Корисними з цієї точки зору є семінари з техніки пошуку роботи ( в І півріччі 2018 р. проведено 86, в них взяли участь 721 особа, з яких 260 - працевлаштовані, 53 скеровані на профнавчання).

Загалом протягом січня-червня 2018 року різним категоріям населення надано 5552 профорієнтаційні послуги.