Європейська інтеграція

Співробітництво у сфері оборони та безпеки

Одним із напрямів практичної співпраці з Альянсом є оборонно-технічне співробітництво (далі – ОТС), яке скеровується відповідною Спільною робочою групою Україна-НАТО (СРГО) у рамках Комісії Україна-НАТО. СРГО відповідає за визначення й координацію реалізації практичних заходів співробітництва у сфері озброєнь.

Роботу СРГО очолюють:

- з Української сторони – Перший заступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України, Голова Міжвідомчої комісії з питань політики військово-технічного співробітництва та експертного контролю;

- зі сторони НАТО – заступник Генерального секретаря НАТО з оборонних інвестицій – директор Департаменту оборонних інвестицій Міжнародного Секретаріату НАТО.

Мета ОТС: прагматичне використання можливостей міжнародної кооперації в інтересах розвитку озброєння і військової техніки ЗС України та національного оборонно-промислового комплексу.

Системна участь представників України у заходах ОТС дозволяє:

- використовувати кращі технічні стандарти/методики провідних країн світу упродовж життєвого циклу озброєння і військової техніки (дослідження, розроблення, виробництва, експлуатації, зберігання, модернізації, ремонту, відновлення та утилізації);

- розвивати виробничий та науково-технічний потенціал, а також конкурентоспроможність підприємств національного ОПК.

Основними формами ОТС є участь представників України у:

- засіданнях Конференції національних директорів з озброєння НАТО та її робочих груп/підгруп;

- діяльності Комітету НАТО зі стандартизації

- розробці технічних стандартів, інших документів НАТО з питань озброєнь;

- діяльності підгруп Ради НАТО з питань консультації, командування та управління;

- багатонаціональних проектах Концепції “Розумна оборона”;

- дослідженнях Промислово-дорадчої групи (NIAG) та Організації  НАТО з науки та технологій (STO);

- випробуваннях, дослідницьких багатонаціональних навчаннях НАТО.

Крім того, у рамках ОТС Україна бере участь у:

- реалізації проектів відповідних Трастових фондів НАТО/ПзМ;

- партнерствах з підтримки та інших проектах Агенції НАТО з підтримки та постачання (NSPA), що становлять інтерес;

- Системі кодифікації НАТО;

- виконанні Програми з обміну даними про повітряну обстановку;

У 2014 році започатковано п’ять нових Трастових фондів в інтересах надання допомоги Україні у критично важливих напрямах розвитку сектору безпеки і оборони, два з них стосуються ОТС:

Трастовий фонд щодо модернізації системи зв’язку та автоматизації.

Мета: модернізація спроможностей системи зв’язку та автоматизації управління військами ЗС України (CIS) відповідно до сучасних стандартів.

Трастовий фонд з реформування систем логістики і стандартизації ЗС України.

Мета: надання підтримки зусиль України з реформування системи логістики (логістичних спроможностей, інформаційних систем, організаційних структур і процесів) та впровадження стандартів НАТО у ЗС України.

Крім того триває реалізація Трастового фонду НАТО/ПзМ з утилізації в Україні застарілих боєприпасів, легких озброєнь та стрілецької зброї.

У рамках Трастового фонду, між іншого, здійснюється знищення протипіхотних мін типу ПФМ-1 відповідно до зобов’язань України з виконання Оттавської конвенції.

Зазначений Трастовий фонд є найбільшим у світі.

Завдання: надання допомоги в утилізації:

на 1-му етапі (2006-2010 рр., завершено) – 400 тис. од. ЛОСЗ, 1 тис. ПЗРК та 15 тисяч тонн боєприпасів;

на 2-му етапі (2012-2017рр., триває) – 366 тис. од. ЛОСЗ та 36,3 тис. тонн боєприпасів; 76 тисяч тон звичайних боєприпасів, 3 мільйони одиниць протипіхотних мін типу ПФМ-1;

на 3-му етапі – 366 тис. од. ЛОСЗ та 39,3 тис. тонн боєприпасів, 3 мільйони одиниць протипіхотних мін типу ПФМ-1.

на 4-му етапі – 368тис. од. ЛОСЗ та 42,4 тис. тонн боєприпасів.

Джерело: "Місія України при НАТО"